Liam Neeson - Životopis

31. srpna 2008 v 14:22 |  Liam Neeson
Povolání:
Herec
Věk: 56
Datum narození: 7.6.1952
Místo narození: Ballymena, Severní Irsko, Velká Británie
Znamení: Blíženci
Životopis:

Byl vychován v přísném katolickém duchu na severoirském maloměstě jako syn hlídače. Studoval fyziku, matematiku a počítačovou techniku na Queens College v Belfastu se záměrem věnovat se pedagogické činnosti. Vynikal však také v amatérském boxu a o divadlo projevil hlubší zájem už během studií. V letech 1976-78 sbíral herecké zkušenosti na scéně Lyric Player's Theatre v Belfastu, kde debutoval ve hře Josepha Plunketta The Risen People; poté, co se přestěhoval do Dublinu, nastoupil angažmá do irského národního divadla Abbey Theatre, kde hrál mj. v dramatizaci románu Liama O'Flahertyho Udavač.

Na jevišti londýnského National Theatre sklízel úspěch ve hře Briana Friela Překlady. K filmu ho přivedl režisér John Boorman, který ho viděl v roli dobráckého retardovaného hromotluka Lennieho v inscenaci podle Steinbeckova románu O myších a lidech a na základě toho mu svěřil roli Gawaina, jednoho z družiny rytířů Kulatého stolu, ve film. adaptaci artušovské legendy Excalibur. Upozornil na sebe i úlohou násilnického námořníka Churchilla, který je jedním z hlavních iniciátorů vzpoury na lodi Bounty, v historicko-dobrodružném filmu Bounty (r. R. Donaldson).

Od pol. 80. let, kdy se usadil v Los Angeles, se poměrně brzy prosadil v Hollywoodu. Zaujal svým partem hluchoněmého vietnamského veterána Carla Waynea Andersona, obviněného z loupežné vraždy, jehož nevinu prokáže půvabná advokátka (Cher), v kriminálním dramatu Podezřelý (r. P. Yates). Před soudní tribunál a do vězení, z něhož je však nakonec propuštěn, je pohnán pro dvojnásobnou vraždu bývalý policista Tony Aaron, jemuž propůjčil L. N. svou tvář s vysokým čelem a boxerským nosem v detektivním snímku V podezření (r. S. Moore).

Nevyhýbá se ani úlohám milovníků, jak o tom mj. svědčí postava bohémského sochaře Lea, do něhož se zamiluje rozvedená matka (Diane Keatonová), svádějící souboj o svou dcerku s bývalým manželem (James Naughton), v rodinném dramatu Být dobrou matkou (r. L. Nimoy). Do milostného trojúhelníku je vtažen dvěma citově frustrovanými ženami (Mia Farrowová a Judy Davisová) osamělý úředník Michael, kterého ztělesnil v hořké komedii Manželé a manželky (r. W. Allen).

Zatím nejpůsobivější kreaci, za niž byl nominován na Oscara 1993, předvedl v postavě hochštaplera a ziskuchtivého obchodníka Oskara Schindlera, jemuž se podařilo za 2. světové války zachránit přes tisíc Židů před jejich likvidací, v historickém dramatu Schindlerův seznam (r. S. Spielberg). Přesvědčivě se zhostil, jak to potvrzuje Volpiho pohár na MFF v Benátkách 1996 a nominace na Zlatý glóbus 1996, také titulní role irského revolucionáře v životopisném historickém dramatu Michael Collins (r. N. Jordan).

Mezi jeho další role patří role ve filmu Láska nebeská (kde si zahrál s Linneyovou), hlavní role ve filmu Martina Scorseseho Gangy New Yorku, s Harrisonem Fordem si zahrál ve filmu K-19: Stroj na smrt, (režie Kathryn Bigelow).

Od 1994 je jeho manželkou herečka Natasha Richardsonová, se kterou vytvořil maželský pár také v dramatu podle hry Marka Handleyho Nell (r. M. Apted), kde ztvárnil dr. Jeroma Lovella, který jako jediný dokáže pochopit čistotu plaché samorostlé dívky z přírody (Jodie Fosterová). Po boku N. Richardsonové slavil úspěch na Broadwayi ve hře Eugena O'Neilla Anna Christie (1993) a jako Oscar Wilde účinkoval v dramatu Davida Hareho Jidášův polibek (1998). Na jaře 1997 pobýval pracovně v Praze v rámci natáčení film. přepisu slavného Hugova románu Bídníci (r. B. August), v němž vytvořil ústřední postavu Jeana Valjeana.

V roce 2005 si Liam Neeson zahrál po boku Orlando Blooma ve snímku Ridleyho Scotta The Kingdom of Heaven a o rok dříve se objevil ve filmu Kinsey (režie Bill Condon) v roli Alfreda Kinseye, člověka, který v roce 1948 nepochybně změnil americkou kulturu svou knihou Sexuální chování muže (Sexual Behavior in the Human Male).

Filmografie:
2008 -Letopisy Narnie: Princ Kaspian (Chronicles of Narnia: Prince Caspian, The) role: Aslan
2005 -Batman začíná (Batman Begins) role: Henri Ducard
2005 -Snídaně na Plutu (Breakfast on Pluto) role: Father Liam
2005 -Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň (Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch & the Wardrobe, The) role: Aslan
2005 -Království nebeské (Kingdom of Heaven) role: Godfrey de Ibelin
2004 -Kinsey (Kinsey) role: Alfred Kinsey
2003 -Láska nebeská (Love Actually) role: Daniel
2002 -Gangy New Yorku (Gangs of New York) role: 'Priest' Vallon
2002 -K-19: Stroj na smrt (K-19: The Widowmaker) role: Mikhail Polenin
2002 -Star Wars: Epizoda II - Klony útočí (Star Wars : Episode II - Attack of the Clones) role: Qui-Gon Jinn
2000 -Mezinárodní vesmírná stanice (Inside the Space Station) role: sám sebe
1999 -Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba (Star Wars: Episode I - The Phantom Menace) role: Qui-Gon Jinn
1999 -Zámek hrůzy (The Haunting) role: Dr. David Marrow
1998 -Everest (Everest) role: sám sebe
1998 -Bídníci (Les Misérables) role: Jean Valjean
1996 -Předtím a potom (Before and After) role: Ben Ryan
1996 -Michael Collins (Michael Collins) role: Michael Collins
1995 -Rob Roy (Rob Roy) role: Robert Roy MacGregor
1993 -Schindlerův seznam (Schindler's List) role: Oskar Schindler
1992 -Manželé a manželky (Husbands and Wives) role: Michael Gates
1992 -Muž zázraků (Leap of Faith) role: Sheriff Will Braverman
1992 -Záblesk (Shining Through) role: Franze-Otto Dietrich
1990 -Darkman (Darkman) role: Peyton Westlake / Darkman
1988 -Dead Pool (Dead Pool, The) role: Peter Swan
1987 -Modlitba za umírající (Prayer for the Dying, A) role: Liam Docherty
1987 -Podezřelý (Suspect) role: Carl Wayne Anderson
1984 -Bounty (Bounty, The) role: Seaman Charles Churchill
1983 -Planeta Krull (Krull) role: Kegan
1981 -Excalibur (Excalibur) role: Gawain
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Které ze sester se ti líbí více?

Haylie a Hilary Duff
Mara-Kate a Ashley Olsen

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama